Wizyta Konsul Rumunii w Brzegach i Wieliczce

W dniu 22 września 2023 r. Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka spotkał się z Konsul Generalną Rumunii w Polsce Ance Simona Mihai, by wspólnie wizytować realizację międzynarodowych wielicko-rumuńskich projektów.

Burmistrz Wieliczki zaprosił gości przede wszystkim do Brzegów, gdzie w sierpniu powstał Dom Młodych, którego pomysłodawcą i fundatorem jest Marius Galbenusa z Rumunii, Prezes Instytutu Zrównoważonego Rozwoju.

W projekcie tym wspierają go Ignat Timar, Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie  oraz Artur Kozioł Burmistrz Wieliczki.

Dom Pokoju jest symboliczną realizacją międzynarodowego przesłania pokoju, do którego wzywa Papież Franciszek. Ten ogólnodostępny obiekt zaprojektowany został zgodnie z zasadami estetyki minimalistycznej, której użycie wzmacnia dwoisty wymiar przestrzeni. Kształt drewnianej struktury odwołuje się do najbardziej podstawowego sensu pojęcia schronienie. Dzięki zastosowanym środkom ikoniczny i zarazem minimalistyczny kształt oddaje ideę sanktuarium, które z założenia jest miejscem spokoju i bezpieczeństwa. Szczelina umiejscowiona przed ołtarzem skupiać ma światło na powierzchni rytualnego stołu, w ten sposób kreując skromne, medytacyjne miejsce kultu.

Kolejnym punktem wizyty była wystawa w Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce .
Od wczoraj w holu dolnym Wielickiej Mediateki można podziwiać wystawę fotograficzną dokumentującą tradycje i zwyczaje z Rumunii. W bibliotece, która jest jednym z partnerów wystawy gości powitał dyrektor Piotr Sionko.


Wystawa jest częścią projektu „MĂRIȘENII – lokalna spójność i międzynarodowa promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego Rumunii” realizowanego przez Centrum Ochrony i Promocji Kultury Tradycyjnej Okręgu Cluj. Po Polsce wędruje i chwali ludowe tradycje Rumunii dzięki Centrum Ochrony i Promocji Kultury Tradycyjnej Okręgu Cluj oraz Towarzystwu Polsko-Rumuńskiemu z siedzibą w Krakowie.


Wystawę w holu Mediateki będzie można oglądać do 5 października.