Wielicki Orszak Trzech Króli 2022

Orszak Trzech Króli 2022 Wieliczka

 

W dniu 6 stycznia ulice Wieliczki wypełniły się radosnym, barwnym i rozśpiewanym Orszakiem Trzech Króli, który tradycyjnie odbył się w naszym mieście. Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swoimi dworami ruszyli z trzech wielickich świątyń, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi przy Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto”. Hasłem tegorocznego orszaku były słowa kolędy: „Dzień dziś wesoły!”.

Król z Europy wraz z ks. Wojciechem Olszowskim prowadzili czerwony Orszak Króla Kacpra z Parafii św. Klemensa, Król z Afryki wraz z ks. Tadeuszem prowadzili niebieski Orszak Króla Baltazara z Parafii pw. św. Pawła Apostoła, natomiast Król z Azji wraz z o. Damianem Bieńkowskim prowadzili zielony Orszak Króla Melchiora z klasztoru oo. Reformatów. Wszystkie orszaki złączyły się w jeden przy Centrum „Solne Miasto” i wspólnie oddali pokłon Jezusowi.

Orszakom towarzyszyły orkiestry dęte z Podstolic i Byszyc oraz grupa  kolędniczej „Herody” z Pielgrzymowic. Tradycyjnie harcerze z hufca ZHP Wieliczka rozdawali korony i cukierki uczestnikom Orszaku.

Na scenie przed Solnym Miastem wystąpili: Zespół muzyczny z parafii św. Pawła w Wieliczce oraz Grupa kolędnicza “Herody” z Pielgrzymowic. W postacie Maryi i Józefa wcielili się Zuzanna i Mateusz Malach.

 

 
Na zakończenie Orszaku księża z wielickich parafii wraz z burmistrzem Wieliczki Arturem Koziołem złożyli życzenia noworoczne mieszkańcom Wieliczki.

Orszak Trzech Króli od wielu lat jest organizowany w wielu miastach naszego kraju. Jest to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast
i miasteczek. Każda z miejscowości dodaje swój koloryt i tworzy własną historię. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia.