Komunikacja autobusowa do mniejszych miejscowości – rozmowa z burmistrzem Arturem Koziołem.

Rozmawiamy dziś o jednym z najważniejszych obszarów, jakim zajmuje się samorząd – komunikacji lokalnej. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o konieczności przejęcia przez samorządy i organizowania na nowo systemu połączeń podmiejskich. W Wieliczce natomiast, jeżeli chodzi o komunikację lokalną, jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Jednym słowem, mamy się czym pochwalić.

Zdecydowanie tak. Na skutek szeregu zmian wiele mniejszych miejscowości w Polsce

pozbawionych zostało lokalnego transportu, co jest szczególnie uciążliwe jeżeli nie dysponuje się samochodem. Taka sytuacja odbiera wiele szans, zwłaszcza jeśli odległość do większego miasta jest znaczna. W Wieliczce natomiast tym problemem zajęliśmy się już jakiś czas temu. Od wielu lat konsekwentnie budujemy system komunikacji, który łączy Wieliczkę z Krakowem, a także mniejsze miejscowości skupione wokół Wieliczki z nią samą. Proszę sobie przypomnieć sytuację sprzed 14 lat. Mieliśmy do dyspozycji jeden autobus miejski oraz dopiero co odradzające się połączenie kolejowe. Problemem było dotarcie do Krakowa z naszego miasta, a co dopiero mówić o połączeniu okolicznych miejscowości z Wieliczką. Mieszkańcy musieli polegać albo na własnych samochodach albo na systemie prywatnych minibusów, które miały przecież szereg ograniczeń. Często jeździły niebezpiecznie przeładowane, nie było w nich miejsca na wózki dziecięce, nie mówiąc już o wózkach dla osób niepełnosprawnych, nie gwarantowały również wygody osobom starszym. Obecnie do dyspozycji mamy komfortowe połączenie kolejowe aż do Balic. Ponadto Wieliczkę z Krakowem łączy sieć linii autobusowych: mamy autobusy dzienne jadące różnymi trasami, autobus nocny. Przez Wieliczkę w drodze do Krakowa jeżdżą też kolejne autobusy z innych gmin. To kolosalna zmiana i imponujący rozwój.

Pamiętajmy przy tym, że jest to naturalny wynik procesu zmian, który od lat dokonują

się w naszym mieście, gminie i powiecie. Zwiększająca się liczba mieszkańców wymusza

kolejne posunięcia. Przecież trzeba zapewnić im możliwość wygodnego przemieszczania się do różnych miejsc na terenie województwa. Przy tym musimy działać tak, aby zmniejszać liczbę samochodów na drogach. Transport publiczny jest w tym wypadku

kluczowy. Jest też najtańszą formą transportu i w największym stopniu sprzyja środowisku. Tworząc cały ten system musieliśmy pamiętać o kolejnych jego niezbędnych elementach. Konieczna była rozbudowa infrastruktury począwszy od przystanków przez parkingi w systemie Park and Ride aż do utworzenia odpowiedniego taboru autobusowego. My o tym wszystkim pomyśleliśmy już wcześniej, dlatego obecnie mamy się czym pochwalić

– podczas gdy inni będą dopiero zaczynać, nasz system komunikacji jest niemal gotowy.

Zajmijmy się przez chwilę gminnym systemem połączeń lokalnych. Dlaczego jest on tak ważny?

Gminny system połączeń lokalnych to system połączeń pomiędzy wszystkimi mniejszymi

miejscowościami zlokalizowanymi w wielickiej gminie a sama Wieliczką. Zależy nam na

wyrównywaniu różnic pomiędzy miastem a wsią, na zacieraniu granic w obrębie gminy i

wyrównywaniu szans. System komunikacji lokalnej był zawsze traktowany przez nas jako jeden z najbardziej priorytetowych elementów tego planu. Obecnie staramy się aby większość sołectw została skomunikowana z Wieliczką. Przewozimy więc mieszkańców dwuetapowo. Najpierw z mniejszej miejscowości do Wieliczki, a stamtąd do Krakowa, który jest najczęstszym celem podróży. Proszę też zwrócić uwagę na to, że na przykład w autobusie 304, najpopularniejszym w mieście zwiększyła się liczba kursów. Wynika to ze zwiększającej się ogólnej liczby pasażerów. W związku z tym, w sytuacji zwiększającej się ilości pasażerów na liniach podmiejskich liczba kursów również ulegnie zmianie. Podam pewną liczbę – od stycznia tego roku na dwóch liniach podmiejskich – do Węgrzc Wielkich i Janowic liczba pasażerów sięgnęła stu tysięcy. To bardzo dużo i świadczy o wzrastającej popularności tych linii.

Niedawno w Wieliczce mogliśmy obejrzeć nowe autobusy, które zostały zakupione przez miasto. Czego mogą się spodziewać mieszkańcy jeżeli chodzi o wielicki tabor?

W ostatnim czasie zakupiliśmy 10 nowych niskopodłogowych autobusów miejskich firmy

Solaris, w tym 8 dużych i 2 małe. Dwa spośród nich dotarły do nas już jesienią i obsługują

dwie trasy o których już wspomniałem: do Węgrzc Wielkich i Janowic. Są to

najnowocześniejsze autobusy dostępne na rynku. Są ekologiczne – wyposażone zostały w

silnik Diesla spełniający normę Euro 6. Ponadto dzięki zainstalowanemu modułowi

rekuperacyjnemu autobusy te będą zużywać mniejsza ilość paliwa. Pojazdy te mają również szereg udogodnień, takich jak: klimatyzacja, automaty do sprzedaży biletów, system informujący pasażerów, ładowarki USB, a także powłoki antybakteryjne na siedzeniach. Ponadto, zakupiliśmy również dwa małe autobusy firmy Iveco Urby, które również gwarantują pełną wygody jazdę. Te z kolei posiadają między innymi rampę uchylną czy miejsca na wózek. Pełna wygoda i bezpieczeństwo są ważne także dlatego, że od września autobusy te przejmą dowóz dzieci do szkół.

Jakie są koszty zakupionych pojazdów?

Łącznie gmina wydała ponad 16 milionów złotych, przy tym część tej sumy pokryła dotacja z Unii Europejskiej. Pamiętajmy jednak o tym, jak dalekosiężna jest ta inwestycja. Dążymy do zmniejszenia ruchu na drogach, w sytuacji, kiedy zwiększa się liczba mieszkańców.

Zapewniamy płynność komunikacji i jej równoczesną wygodę. Dbamy o aspekt ekologiczny. Jasne, do transportu publicznego gmina musi dopłacać. Ale finalnie na transporcie publicznym wszyscy zyskujemy. Chcemy zachęcić mieszkańców do rezygnacji z poruszania się samochodami na rzecz transportu lokalnego, a do tego potrzebny jest wygodny i nowoczesny system komunikacyjny. Myślę, że zdecydowanie zbliżyliśmy się do wyznaczonego celu.

Jakie jeszcze wyzwania stawia sobie Wieliczka w kwestii rozwoju transportu lokalnego?

W planach mamy kolejne lokalne połączenia autobusowe w ramach gminnego systemu

komunikacji. W ten sposób zbudujemy całościowy system umożliwiający szybki i wygodny

przejazd z najdalszych zakątków naszej gminy do Wieliczki. A jak już wspomniałem, 14 lat

temu mieliśmy tu tylko jeden miejski autobus…