Jubileusz 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej

W dniu 6 czerwca 2020 r. w klasztorze franciszkanów w Wieliczce miałem zaszczyt uczestniczyć w obchodach Jubileuszu 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej. Uroczystej Mszy Św. odprawionej w południe przewodniczył Ks. Biskup Damian Muskus. Wierni mogli uczestniczyć w obchodach także za pośrednictwem internetu.

Wspominając: „Wspólnie z o. Ludwikiem Kurowskim, będąc Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego miałem możliwość aktywnie uczestniczyć z bliska w tym historycznym przedsięwzięciu, naszym zadaniem było m.in. zadbanie o szczególną oprawę koronacji. […] Zwieńczeniem uroczystości religijnej był liczny udział wiernych nie tylko z terenu Miasta i Gminy Wieliczka.”

Maryja w znaku Cudownego Wizerunku jest obecna na wielickiej ziemi już cztery wieki. Od 25 lat obraz zdobią papieskie korony, nałożone przez kardynała Franciszka Macharskiego 4 czerwca 1995 roku. Wieliczanie nieustannie doświadczają miłości i matczynej troski Matki Bożej Łaskawej, dlatego jako wotum wdzięczności  przyozdobiono obraz wielickiej Pani nową suknią, którą wykonała pracownia Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Jak podkreślił o. Jacek Biegajło „To dzieło nas wszystkich. Jak tylko powstał pomysł przyozdobienia cudownego wizerunku nowymi koronami i sukienką, poprosiliśmy wieliczan o przyłączenie się do tej inicjatywy […]. I muszę przyznać, że odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.”

 – – – – – – – – – –

Matka Boża Łaskawa miała trzy sukienki: z korali, ze złota i srebra, ale wszystkie zginęły m.in. podczas pożaru klasztoru czy splądrowaniu kościoła przez wojska Rakoczego. Jubileusz stał się doskonałą okazją do zakupienia sukienki, która jest niezwykle piękna. Czerwono-niebieską szatę zdobią złote elementy, np. andegaweńskie lilijki. Wykonano ją z drogocennych tworzyw, m.in. z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów czy pereł. Warto wspomnieć, że na sukni umieszczono też najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego, ofiarowany przez anonimowego darczyńcę. Na skronie matki Bożej założono nowe złote korony, które otoczono wieńcem z 12 gwiazd. Po ustaniu restrykcji związanych z pandemią, przedstawiciele wielickich franciszkanów wybiorą się do Rzymu, by papież poświęcił nowe korony i sukienkę.

Jubileusz 25-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z pewnością na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Wieliczki, którzy od dawna duchowo przygotowywali się na przeżycie tej ważnej chwili.

„O droga Perło w tym tu wizerunku
Nie odmawiaj nam Twego ratunku,
Okryj nas płaszczem Twej szczodrobliwości,
Królowo Polski, Matko Łaskawości”