Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele św. Klemensa w Wieliczce z udziałem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.

Po zakończeniu nabożeństwa odbył się tradycyjny przemarsz pocztów sztandarowych z udziałem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Odrodzenia Polski na miejskich plantach. W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka wieniec złożyliśmy wspólnie z moimi zastępcami: Agnieszką Szczepaniak i Piotrem Krupą oraz Komendant Straży Miejskiej w Wieliczce Kazimierz Hankus. Natomiast w imieniu Rady Miejskiej w Wieliczce kwiaty złożyli: Tadeusz Luraniec – Przewodniczący Rady,  Małgorzata Krasoń, Ludwik Gawor i Marek Słowik – Radni Rady Miejskiej w Wieliczce.

Po odśpiewaniu hymnu, sekretarz Gminy Wieliczka Adam Marek Panuś odczytał Apel Poległych, wspominając wszystkich, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.
Po raz pierwszy, ze strażackiego podnośnika rozwinięta została 30 metrowa biało-czerwona flaga.

Obchodom święta towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i sportowe m.in.: Koncert Muzyki Polskiej „Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy” w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto”, XVII Wielicki Bieg Niepodległości, a także liczne koncerty pieśni patriotycznych.