Dni Świętej Kingi 2019

Dni Świętej Kingi 2019 z Artur Kozioł

Dni Świętej Kingi 2019, szczególnie sobotni wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci! A to wszystko dzięki wspaniałej atmosferze i licznym atrakcjom, które czekały na wielicką publiczność. Podczas koncertów na plenerowej scenie przy ulicy Dembowskiego wystąpili: Karolina Szczurowska z zespołem, Trio Jazzowe (Kate Wrońska, Jarek Kaganiec oraz Władek Grochot) oraz zespół Słowiany. Gwiazdą tegorocznych Dni św. Kingi była SYLWIA GRZESZCZAK, która pełnym energii i muzycznych hitów koncertem porwała tłumnie zgromadzoną publiczność.

Wiele działo się również wokół sceny – stosika handlowe, punkty gastronomiczne, degustacje kuchni regionalnych miast partnerskich Wieliczki – Saint-Andre-lez-Lille oraz Bergkamen, stoiska promocyjne naszych sponsorów, symulator dachowania, punkt informacji i sprzedaży pamiątek oraz uwielbiane przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci – wesołe miasteczko z Czech. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z DJ`em w rytmie największych wakacyjnych hitów.


Jak co roku występom na scenie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji i wydarzeń towarzyszących. W sobotni poranek na Brzegach odbyły się tradycyjne spławikowe zawody wędkarskie o puchar św. Kingi. O analogiczne trofeum walczyli ponadto zawodnicy XVII meczu szachowo-brydżowego. W sportowym duchu Dni św. Kingi świętowali również młodzi piłkarze, którzy udział wzięli w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Wieliczki oraz uczestnicy XIX Biegu o pierścień św. Kingi. Sporo działo się również w Wielickiej Mediatece, gdzie w sobotę odbyła się prezentacja 10 nowych autobusów, które już od września wyruszą na wielickie trasy, a w niedzielę promocja książki „Święto wolności. Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990-2018).


Podczas Dni św. Kingi, podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowana została zbiórka charytatywna. W tym roku zbieraliśmy fundusze dla 3-letniego Wojtusia z Sygneczowa, który choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną – Zespół Crouzona. Zabrane środki przeznaczone zostaną na rehabilitację i turnus terapeutyczny. 
Organizatorami wydarzenia są: Miasto i Gmina Wieliczka oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.