O polsko – rumuńskich projektach w Bukareszcie

o polsko – rumuńskich projektach w Bukareszcie z Artur Kozioł

W dniach 1-4 kwietnia 2019 r., na zaproszenie Towarzystwa Polsko – Rumuńskiego w Krakowie, miałem przyjemność uczestniczyć w pierwszym historycznym locie na trasie Kraków – Bukareszt (nowe połączenie obsługiwane jest przez polskie linie LOT).

Podczas wizyty w Bukareszcie, wraz z przedstawicielami Towarzystwa Polsko – Rumuńskiego z prezesem Ignatem Timarem na czele oraz wiceprezesem Michałem Sową, braliśmy udział w ważnych spotkaniach. Pierwsza wizyta miała miejsce w Narodowym Banku Rumunii gdzie dyrektor Cristian Paunescu przybliżył historię banku oraz ocalenia polskiego złota podczas II wojny światowej.

Niezwykle wzruszające było dla mnie spotkanie w Domu Polskim z Polonią, które kultywuje polskie tradycje i utrwala język ojczysty na rumuńskiej ziemi. Równie ważne i rozwojowe były spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rumunii, która obecnie przewodniczy Unii Europejskiej, jak również z dyrektorem stowarzyszenia na rzecz rozwoju lokalnego. Z pewnością spotkania te zaowocują kolejnymi interesującymi projektami międzynarodowymi.