Festiwal Młodych w Wieliczce

Festiwal Młodych w Wieliczce

W dniach 25-28 lipca w Wieliczce w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 odbył się Festiwal Młodych. Festiwal Młodych to poprzedzający Światowe Dni Młodzieży otwarty program religijny i artystyczno-kulturalny, który odbywał się popołudniami i wieczorami w czasie trzech dni katechez. Młodzi ludzie mieszkający w Wieliczce i okolicznych miejscowościach uczestniczyli w różnorodnych koncertach o charakterze artystycznym, religijnym oraz duchowym.

We wtorek 26 lipca na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w godzinach porannych odbyła się katecheza dla włoskich pielgrzymów w której uczestniczyło blisko 5 tysięcy Włochów, którzy byli zakwaterowani w naszej gminie i okolicach. Po południu spotkaliśmy się na Arenie aby posłuchać niezwykłych występów muzycznych Gabrieli Blachy z Radosławem Pendziałkiem, Łukasza Buksy OFM z zespołem, a także naszych gości którzy przybyli na ŚDM z Portugalii – Zespołu DABAR. W koncercie uczestniczyli mieszkańcy gminy, a także pielgrzymi.

W środę w ramach Festiwalu Młodych w godzinach wieczornych odbyła się piesza pielgrzymka na Campus Misericoriae, którą poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym w Strumianach. W pięciokilometrową trasę, wiodącą ze Strumian przez Węgrzce Wielkie, Kokotów i Brzegi, wyruszyło ok. 2 tysięcy młodych ludzi. Po drodze dołączali do grupy kolejni polscy i zagraniczni pielgrzymi, a ci, którzy nie mogli w niej uczestniczyć, klaskali i pozdrawiali pielgrzymów. Po dotarciu do celu, ok. godz 23.00, uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w koncercie chóru Solne Uwielbienie, podczas którego grupa młodzieży z Włoch przekazała figurę Matki Bożej z Loreto. Figura jest od tego dnia eksponowana w Domu Miłosierdzia, jako dar diecezji Loreto dla polskiej młodzieży. Została umieszczona w specjalnie przygotowanym miejscu w kształcie arki, wykonanym przez rzeźbiarza Stanisława Anioła.

Czwartek na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce w godzinach porannych odbyła się kolejna katecheza dla Włochów zakwaterowanych w naszej gminie, w spotkaniu modlitewnym uczestniczyło blisko 5 tysięcy pielgrzymów z Wieliczki i okolic. W godzinach popołudniowych chętni uczestniczyli w programie pt. Ze zniewoleniem i uzależnieniem do Jezusa Miłosiernego, który poprowadził ks. Jan Seremak. Na scenie zaprezentowały się także zespoły takie jak : Zespół Gloria z Miejsca Piastowego, Zespół Skała z MKŚ Grupka w Krakowie oraz zespoły zagraniczne ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Zespół INSIDE OUT i Chór Shekinah z Lombardii.

Sponsorami i partnerami wydarzenia byli ; Miasto i Gmina Wieliczka, Województwo Małopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Powiat Wielicki, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Solne Miasto w Wieliczce, Elsta, MARR oraz Poczta Polska.